Dette fotoalbumet skal være en arena for å markedsføre Verdal kommune på en positiv måte. Det skal være en pådriver til å få folk ut å for å oppleve Verdalens mangfold.. Det være seg natur, historiesus, severdigheter eller aktiviteter. Vi vil prøve å knytte trim, opplevelser og historie sammen. Vi vil også prøve å vise storheten i det som er lite. Bilder kan ikke benyttes i andre sammenhenger uten at dette er avklart med "verdalsbilder"!
Ukens bilder
Uke 1141 Arbeidslag fra NSB i Feby grustak i 1932 Navnpekere: Eystein NessNavnpekere: Ole M. Larsen
Bildet er tatt i grustaket like sør for Kassefabrikken. Bildet viser et transportband som grusen ble lesset opp på. Det var lagt ut to paralelle spor. På det ytterste kom jernbanevognene som fraktet grusen videre. På det andre sporet gikk tralleinnretningen som førte transportbeltet. Bildet et tatt i grustaket like sør for Kassefabrikken. I bakgrunnen helt til høyre ser vi stasjonen og kornsiloen. Noe senere ble grustaket flyttet til Tinden. Bildet viser et transportband som grusen ble lesset opp på. Det var lagt ut to paralelle spor. På det ytterste kom jernbanevognene som fraktet grusen videre. På det andre sporet gikk tralleinnretningen som førte transportbeltet. Mannskapet måtte ofte stå i vann og hive den tunge massen på beltet. Bildet er innsendt av Stig Arild Myhre. Navn og opplysninger er hentet fra Verdalingen.
Uke 1140 Fem søsken på Rinnaunet i 1943 Navnpekere: Eystein Ness Gerd Oline Søraa helt til venstre var en norsk forfatter, journalist, redaktør og politiker. Søraa startet karrieren som lærer på Hitra, før hun i 1954 startet som journalistlærling i Nidaros. Wikipedia
Utlånt og navnsatt av Kjell Norum.
Uke 1140 Seks søsken på Snekkermoen i 1929 Navnpekere: Eystein Ness
Bildet er tatt på Snekkermoen med Vindkleppen i bakgrunnen. Snekkermoen med Vindkleppen i bakgrunnen. Fotograf, Anders Vandvik. Utlånt av Liv Liberg. Navnsetting av Magne Lustad.
Uke 1140 Stiklestad med sine fasiliteter Foto: Eystein Ness
Fra Per Johans Plass på Blommen har en oversikt over kirka, Stiklestadir, to gartneri, skolen og det nedlagte teglverket. Klikk på lupen.
Uke 1140 Familieselskap hos Holberg på Ørmelen juni år 1948 Navnpekere: Eystein Ness - Utlånt og navnsatt av Rolf Holberg.
Uke 1140 Besøk hos familien Solli i 1941 Navnpekere: Eystein Ness
Bildet er fra Midttun i Vinne 5/4 1941. Bildet er fra Midttun i Vinne 5/4 1941. Utlånt og navnsatt av John Solli.
Uke 1140 Benjamin Sisselvold med to små omkring år 1924 Navnpekere: Eystein Ness - Ukjent hvor bildet er tatt, men mest sannsynlig på Sisselvollen.Utlånt med navna av Alvhild Sisselvold.
Uke 1139 17. mai ved Gravåsgården omkring år 1948.
Bildet skal være tatt utenfor Vingehjørnet ved Kvamsgården som ble revet i forbindelse med bygging av ny Rv-50 ca midten av 1950-åra. Navnpekere: Eystein Ness - Bildet er tatt på Vingehjørnet. Utlånt av Gunnar Storhaug. Hjelp til navna av Liv Storhaug.
Uke 1139 Sommerbilde fra slåttetiden i Åbo rundt 1910. Navnpekere: Eystein Ness - Utlånt med navna av Inger Lise Kvernmo.
Uke 1139 Konfirmanter ved Stiklestad og Vinne i 1926 Navnpekere: Eystein Ness - Utlånt av Annar Ness. Navna er hentet fra bibilotekets lokalhistoriske avd. ved Jørgen Johnsen.
Uke 1139 Stiklestad Samemisjonsforening omkring år 1927
Møte hos Ole Støa. Foreningen ble kalt for "Lappeforeningen". Navnpekere: Eystein Ness - Møte hos Ole Støa. Foreningen ble kalt for "Lappeforeningen". Utlånt av Marit Skjerve. Navna hentet fra Verdal Historielag`s årbok 1987.
Uke 1139 Slåttonn på gammelmåten.
Fem karer som kan å behandle ljåen. Her under slåttonn i Vera, antagelig i 1930-åra.
Utlånt av Eldbjørg Wæren
Uke 1138 I bjørkalleèn på Fagerhøy år 1942 Navnpekere: Eystein Ness Utlånt med navna av Anne Mari Skavhaug Sorhuus.
Uke 1138 Halvor Jonassen Skrove og Magnhild Bårdsdatter Skrove omkring 1905
Han var født 1833 og døde 1909. Hun født 1832 og døde 1927. De ble gift 1858.Opplysninger gitt av Marta Tromsdal. Navnpekere: Eystein Ness - Hun født 1832, død 1927 og han født 1833 død 1909. Paret giftet seg i 1858. Opplysninger av Marta Tromsdal. Utlånt av Torbjørn Stene.
Uke 1138 Oversvømmelse i Vuku 14.september Foto: Eystein Ness
Ved samløpet av Inna/Helgåa var mye av dyrkamarka oversvømt og vegen til Småland og Sagmoen var stengt en periode ved Holmen gård. Iflge Vassdragsvesenets målinger var den høyeste vannføringen ved Grunnfossen over 357m3 pr. sek i 17 tiden. I Dillfossan var Inna størst ca kl 15 med vel 266m3 pr sek. Når det går 1000 liter på en m3 blir det vel noe "sånt" som 623 000 l pr.sek. som renner forbi Vuku. I bildet som er tatt fra Østnesbakkan, skimter en Holmen gård i regnet bak i bildet. KLikk på lupen.